Більше, ніж клей: історія адгезивів

Історія склеювання предметів розпочалася давно. Перший клей створено приблизно 200 000 років тому, коли давні люди робили його з березової живиці. Із покоління в покоління випробовували та покращували нові клеї, зокрема на рослинній і мінеральній основах, а також клейкі речовини з кісток тварин і риб.

Сьогодні клеї не просто з’єднують речі. Вони зберігають свіжість їжі й охолоджують мобільні телефони. Завдяки їм автомобілі стають легшими, а хмарочоси – більш стійкими. Вони навіть втілюють творчі ідеї в життя!

Також сучасні клеї відкривають шляхи заощадження ресурсів, зменшення викидів, сприяння повторному використанню та безпеці людей. Тому клей має не лише довге минуле – він також відіграє значну роль у створенні кращого майбутнього.

ulla-hueppe-0413

Ми створюємо інновації з партнерами в різних галузях для вирішень найскладніших світових проблем на кшталт кліматичних змін, нестачі ресурсів і необхідності підтримки  здоров’я людей.

Століття вирішення проблем

Клей з’єднував речі понад 200 000 років, але сучасні клеї роблять набагато більше. Новатори внесли значні зміни в ці технології за попередні 100 років. У 1923 році компанія «Хенкель» почала продавати клеї на основі картопляної муки. У 1950-х роках наші дослідники створили портфель із понад 1000 спеціальних клеїв для різноманітних випадків застосування.


У 1922 році компанія «Хенкель» розпочала виготовляти клеї через їхню нестачу для упаковок своїх продуктів. Роком пізніше компанія почала продавати клеї на основі картопляного крохмалю від брендів Mala й Tapa.

У 1922 році компанія «Хенкель» розпочала виготовляти клеї через їхню нестачу для упаковок своїх продуктів. Роком пізніше компанія почала продавати клеї на основі картопляного крохмалю від брендів Mala й Tapa.


Цей портфель прискорив трансформацію повсякденного життя в 1960-х. Урбанізація та холодильні технології створили швидкозростаючий ринок для зручно упакованих харчових продуктів. У 1960 році завдяки клеям Technomelt для пакування стало можливо довше зберігати їжу свіжою та безпечною. Також холодні клеї Technomelt заощаджують енергію та зменшують викиди, оскільки застигають за значно нижчих температур, ніж звичайні клеї для пакування.

Клеї мають відповідь

У 80-х і 90-х люди стали приділяти більше уваги проблемам довкілля та суспільства, і клеї допомагали їм знаходити рішення. Наприклад, у 1988 році завдяки Loctite Purbond будівельники змогли використовувати деревину замість бетону. Компанія «Хенкель» відіграла роль піонера, коли виключила з клеїв толуол, який можуть неналежно використовувати як токсичний препарат. А відомі клеєві палички Pritt здійснили перехід від складових на основі олій до формул на основі картопляного крохмалю.

grey

Інтелектуальні технології та розумні клеї

Коли цифрові технології трансформували світ у 2000-х роках, науковці, що працювали над клеями, швидко розробляли інновації для комп’ютерів і розумних ґаджетів. Це, зокрема, спеціальні клеї, що відводять тепло від деталей і акумуляторів, щоб охолоджувати пристрої та захищати користувачів. Також ці матеріали дають виробникам автомобілів можливість розвиватися й ефективніше та надійніше створювати високопродуктивні електричні транспортні засоби.


Завдяки ефективним клеям, герметикам і функціональним покриттям сучасний автомобіль став на 15 відсотків легшим, ніж раніше. Їхня важливість зростатиме ще більше в наступних поколіннях гібридних та електричних автомобілів, оскільки ці матеріали дають змогу створити легкі конструкції акумуляторів, кузовів, двигунів і коробок передач.

Завдяки ефективним клеям, герметикам і функціональним покриттям сучасний автомобіль став на 15 відсотків легшим, ніж раніше. Їхня важливість зростатиме ще більше в наступних поколіннях гібридних та електричних автомобілів, оскільки ці матеріали дають змогу створити легкі конструкції акумуляторів, кузовів, двигунів і коробок передач.

Надійне минуле – відповідальне майбутнє

Клеї сформували минуле – тепер вони формують майбутнє. Перехід до легших автомобілів, які дають менше викидів, відбувається завдяки зростанню використання клеїв і функціональних покриттів. Тим часом клеї з рослин, а не з копалин, сприяють відповідальному розвитку в різних галузях. Протягом історії людства клеї допомагали вирішувати основні суспільні й екологічні проблеми. А подальші події можуть бути ще важливішими.

Розвиток технологій склеювання з часом

Henkel_Timeline_Zeitstrahl
1922

Компанія «Хенкель» почала виготовляти клеї

Компанія «Хенкель» створює свій перший клей через нестачу клеїв для упаковок своїх продуктів. Роком пізніше вона починає продавати клеї на основі картопляного крохмалю від брендів Mala й Tapa.

1927 Klebstoffwerk
1929

Розвиток клеїв

Випускають клей Mala Henkel-Leim kaltwasserlöslich, який розчиняється у холодній воді. Його формула позбавляє необхідності нагрівати воду, завдяки чому зменшується споживання енергії та пов’язані з цим викиди.

1929 Mala
1969

Перша у світі клейова паличка

Відома клейова паличка Pritt уперше потрапляє на полиці та заповнює їх. Її упаковка є зручним поворотним механізмом, як у помади, а клей не містить розчинників.

1969 Pritt
1975

Відповідальні інновації в пакуванні харчових продуктів

Компанія «Хенкель» випускає Liofol UK 7500 – перше покоління поліуретанових клеїв без розчинників для пакування харчових продуктів.

1977 Liofol
1988

Прокладання шляху до сучасних конструкцій із деревини на основі високих технологій

Клеї Loctite Purbond дають будівельникам змогу використовувати будівельні матеріали з деревини. Ці відновлювані матеріали можуть замінити бетон, під час виготовлення якого утворюється багато викидів.

1988 innovation and research
1993

Еволюція клейової палички Pritt

Палички Pritt зумовили перехід від складових на основі олій до формул на основі картопляного крохмалю. Через сім років усі клейові палички Pritt виготовляють на 90 відсотків із природних складових. Створене в 2021 році найновіше покоління паличок Pritt на 97 відсотків складається з біологічної сировини, а його упаковка – на 65 відсотків з переробленого промислового пластику.

1988 Mitarbeiter
1998 Klebstoffe
1998

Клеї без толуолу

Компанія «Хенкель» отримує від уряду Чилі винагороду в галузі охорони здоров’я за передові клеї, що не містять толуолу, який можуть неналежно використовувати як токсичний препарат.

2000
2000 Universal Kleber

Зменшення викидів завдяки системі дозування

Випускають систему дозування Loctite Control для універсального клею. Кнопки дозування збоку пляшки спрощують його використання та допомагають зменшити викиди.

2001 Plastic labeling
2001

Відклеювання етикеток від продуктів

«Хенкель» випускає Technomelt EM 325-21 для полегшення відклеювання етикеток від поліетиленових пляшок. Це сприяє повторному використанню та підвищує якість утилізованого матеріалу, оскільки видаляється понад 98 відсотків клею.

2010 Pritt Roller
2010

Винагорода за матеріал із біологічної сировини

Корекційні ролики ECOmfort, які на 89% складаються з природного пластику, отримали винагороду «Матеріал із біологічної сировини» на Hannover Messe у 2010 році.

2016 LASD
2017

Зменшення ваги автомобілів

Компанія «Хенкель» отримує приз Rheinisch Innovation Prize за розробку нової поліуретанової смоли, яка забезпечила випуск композитних ресор, армованих волокном, для виробництва легких автомобілів.

2019 Thermal interface
2019

Керування теплом для мобільних пристроїв

На виставці Battery Show у Штутгарті компанія «Хенкель» представляє свої нові технології, що забезпечують економічно ефективний монтаж у великих обсягах і захист конструкції акумуляторів електромобілів протягом життєвого циклу. Серед цих рішень — засоби для заповнення порожнин для відводу тепла, а також клеї, що забезпечують безпечне й ефективне керування температурою акумуляторів і модулів.

2020 EPIX
2020

Підвищення здатності продуктів до утилізації

На ринку Європи представлено нову технологічну платформу для продуктів, яка допомагає зробити папір чудовою альтернативою пластикам та іншим матеріалам одноразового використання. Ця технологія, що називається EPIX, пропонує брендам і споживачам гарну альтернативу для продуктів харчування, а також для інших випадків використання: від упаковок до паперових чашок і лотків для харчових продуктів.

2021 Adhesive draft
2021

Відновлювані складові на рослинній основі

«Хенкель» розробляє перший у світі поліуретановий термоклей на основі біологічних матеріалів для монтажу електронних пристроїв. Технологія Loctite на 60% складається з відновлюваних рослинних продуктів.